INFORMACJE AKTUALNE


plebiscyt na Polkę 100-lecia

Marie Curie tops BBC History poll of women who changed the world
 

Klub Dziennikarzy "Pod Gruszką" przy Bibliotece Kraków gościł w piątek 15 czerwca w Sali Fontany Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie. Ewelina Wajs i dr hab. Tomasz Pospieszny rozmawiali o kobietach w nauce na przykładzie biografii Marii Skłodowskiej-Curie, Ireny Joliot-Curie oraz Lise Meitner.
Spotkanie odbyło się w ramach realizacji zadania publicznego, którego szczegółami podzielimy się z Państwem już wkrótce.
Autorką zdjęć jest Kierowniczka Klubu Dziennikarzy "Pod Gruszką" Pani Grażyna Potoczek - serdecznie dziękujemy!


Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na konsultacje społeczne organizowane przez Ochota - dzielnica m.st. Warszawy dotyczące rewitalizacji parku im. Marii Skłodowskiej-Curie, znajdującego się tuż obok dawnego Instytutu Radowego (obecnie Centrum Onkologii-Instytut im.Marii Skłodowskiej-Curie). Zapraszamy do punktu konsultacyjnego przy pomniku Noblistki w niedzielę 24 czerwca między godziną 11 a 16. O godzinie 15.00 zaplanowany jest wspólny spacer parkowymi alejkami.
Pani Burmistrz Katarzyna Łęgiewicz zaprosiła Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie jako partnera w procesie konsultacyjnym.

 

Szanowni Państwo,
z ogromnym żalem dzielimy się z Państwem smutną informacją, że w dniu 7 czerwca zmarła wieloletnia członkini Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie - Pani Barbara Wachowicz.
W imieniu Zarządu i Biura Towarzystwa składamy wyrazy współczucia wszystkim bliskim Pani Barbary

 

W majowym numerze miesięcznika w Sieci Historii ukazał się artykuł Mieczysława T. Starkowskiego o roli Marii Skłodowskiej-Curie w rozwoju medycyny. Wypowiada się między innymi prezes naszego Towarzystwa, Małgorzata Sobieszczak-Marciniak.
Pismo jest do kupienia w salonach prasowych i niektórych kioskach

Zaproszenie na wykład 

audio przewodnik po trasie Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie na stronie Urzędu Miasta

Audio przewodnik po Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie na stronie Urzędu Miasta

infoadresy.pl - adresy firm i instytucji

Stowarzyszenie Curie i Joliot-Curie we Francji
Szlakiem Marii Skłodowskiej-Curie w Paryżu

trasa Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
 

www.kartki.pl

eXTReMe Tracker


Program PITy TaxMachine 2017/2018

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na następujące wydarzenia związane z Marią Skłodowską-Curie w miesiącu październiku:

12.10 godzina 15:30 Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie na Ursynowie sztuka pt: "Promieniowanie" w reżyserii Kazimierza Brauna, w rolach głównych Maria Nowotarska i Agata Pilitowska, wstęp wolny.
14.10 godzina 9:30 2. edycja biegu na 5 km po Polu Mokotowskim "Przepędzić Raka"
18.10 godzina 19:00 Instytut Teatralny w Warszawie ul. Jazdów 1, spektakl "Promieniowanie" w reżyserii Kazimierza Brauna, w rolach głównych Maria Nowotarska i Agata Pilitowska; wstęp wolny - Plakat
23.10 godzina 9:30 Konferencja naukowa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego "Między nauką a nauczaniem. Maria Skłodowska-Curie - uczona i nauczycielka
 

Szanowni Państwo,
Śpieszę poinformować o tym, że po 22 latach „mojej misji” dla Marii Skłodowskiej-Curie przyszedł czas rozpoczęcie życia emerytki. Dziękuję wszystkim Członkom i Sympatykom Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie za współpracę i przychylność.
Dziękuje również Członkom Zarządu Towarzystwa, a w szczególności Panu Profesorowi Andrzejowi Kułakowskiemu, dzięki któremu mogłam czerpać satysfakcję z mojej pracy.
Pozostanę nadal oddana Towarzystwu, któremu życzę sukcesów i możliwości działania i dużej ofiarności darczyńców.
Dziękuję
Alicja Rupińska


Szanowni Państwo,

w imieniu Zarządu Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie, zapraszam na uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Wawelskiej 15, 29 maja o godzinie 12.00 Zaproszenie znajduje się w załączniku.

Z poważaniem
Małgorzata Sobieszczak-Marciniak
prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie

Od kilku dni na Placu Narutowicza możemy zapoznać się z historią Instytutu Radowego. Dawny Instytut Radowy - obecnie Klinika Onkologii Centrum Onkologii przy ul. Wawelskiej powstał z darowizn społeczeństwa polskiego jako dar dla Marii Skłodowskiej-Curie i świętuje w tym roku 85 lat istnienia.
Wystawę zorganizował Wydział Kultury Urzędu Dzielnicy Ochota z Towarzystwem Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie również wykonawcą wystawy. Będzie można ją oglądać jeszcze kilka dni.
Zapraszamy na uroczystości rocznicowe przy pomniku uczonej w parku jej imienia przy ul. Wawelskiej 29 maja na godz. 12.00. Złożymy Noblistce kwiaty.


19 kwietnia 111 lat temu Piotr Curie – mąż Marii Skłodowskiej-Curie zginął śmiercią tragiczną, przejechany przez ciężarowy wóz konny, na ul. Dauphine w Paryżu


W kwietniu 1995 roku w wyniku decyzji Prezydenta Francji - Francois Mitterranda i za zgodą rodziny, Prochy małżonków Curie przeniesione zostały do paryskiego Panteonu. Maria Skłodowska-Curie spoczęła jako pierwsza kobieta i pierwsza osoba urodzona poza Francją, uhonorowana za własne zasługi, pośród najznamienitszych Francuzów 

Serdecznie zaparaszamy na promocję książki Tomasza Pospiesznego. Wstęp Wolny.

W bieżącym roku przypadają aż cztery rocznice związane z postacią Marii Skłodowskiej-Curie; 150 rocznica urodzin uczonej, 85 rocznica powstania Instytutu Radowego w Warszawie, 120 rocznica urodzin Ireny Curie ( córki Marii Skłodowskiej-Curie) oraz 10 rocznica śmierci młodszej córki uczonej, Ewy Curie-Labouisse.
Te niezwykle ważne rocznice zobowiązują nas – Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie, do podjęcia licznych działań przypominających o tamtych wydarzeniach. Zapraszamy sponsorów do współpracy. 

Towarzystwo zwołało Walny Zjazd na 25 listopada w Sali Pamięci im. Bronisławy Dłuskiej
przy ul. Wawelskiej 15.
Pierwszy termin godz. 10.45, drugi termin godz. 11.00
Obecni otrzymają kronikę obejmującą 21 lat naszej działalności

 

 

Audycja o Marii Skłodowskiej-Curie w Programie Pierwszym Polskiego Radia

 

 

Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie z inspiracji Profesora Andrzeja Kułakowskiego wydało album-kronikę 20 lat Działalności.
Autorka - Alicja Rupińska od 21 lat prowadzi biuro i działalność edukacyjną Towarzystwa
wydawca - Agencja ATM, sponsor - Kancelaria Sołtysiński, Kawecki & SzlęzakProponujmy 2 nowe książki wydane niedawno, traktujące o wielkich kobietach naukowcach: Nieskalana Sławą (życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie) oraz Lise Meitner – (pierwsza dama fizyki jądrowej).
Autor - Dr Tomasz Pospieszny - Pracownia Chemii Mikrobiocydów, Wydział Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Książki ukazały się pod patronatem Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie.
  


Bitwa o kulturę. Między Freta a Panteonem czyli czego nie wiemy o Noblistce

Ważna informacja


Program PITy TaxMachine 2014/2015 - kliknij aby pobrać


 

 

Zaproszenie na monodram Ewy Wencel pt. Promieniowanie. Sceny z życia Marii Skłodowskiej-Curie

 

Zaproszenie na premierę monodramu „Ja, Maria”


W imieniu Zarządu Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie, pragnę złożyć najszczersze wyrazy współczucia z powodu tragedii w Paryżu. Ten barbarzyński akt, jest zamachem na wartości wyznawane przez Polskę i Francję, całą cywilizowaną Europę. Losy naszych krajów i narodów przecinały się wielokrotnie, jednym z punktów wspólnych jest osoba Marii Skłodowskiej-Curie, która podkreślając swoje polskie pochodzenie, oddała swe siły przybranej ojczyźnie.

Łączymy się w bólu i żałobie z Rodzinami ofiar i z całym Narodem francuskim.

Małgorzata Sobieszczak-Marciniak
prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie
 

 

INFORMACJA NR 1

Maria Skłodowska-Curie w „Ochockim Panteonie Sławy”


INFORMACJA NR 2

7 listopada 148.rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie

 

INFORMACJA NR 3

 

INFORMACJA NR 4

W imieniu organizatorów serdecznie dziękuję za udział w I edycji biegu Przepędzić raka. To wspaniałe, że byliście z nami. Dziękuje za sportową, ale też radosną i rodzinną atmosferę. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się znowu. Dziękuję także za pozytywne oceny naszego biegu i gratuluje uczestnikom dobrych wyników. Dziękujemy również za obecność we wtorek i udział w uroczystości przy ul. Wawelskiej - złożenie kwiatów pod pomnikiem Marii Skłodowskiej-Curie. Mamy nadzieję, że żywe obrazy w ogrodzie Instytutu oraz wystawa o historii Instytutu Radowego podobały się Państwu. Dziękujemy Patronom, Partnerom i Sponsorom za wsparcie i współpracę, dzięki temu nasza uroczystość była radosna i udana. Nawet słońce nam sprzyjało.

W imieniu Zarządu
Małgorzata Sobieszczak-Marciniak
prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie

Oto jeszcze zdjęcia z biegu
Powyżej link do zdjęć z biegu- Fot. Mikołaj Myszak
 

INFORMACJA NR 5

a 9 czerwca na Wawelskiej było tak:

Zdjęcia 1
Zdjęcia 2
Zdjęcia 3
Zdjęcia 4

Zdjęcia 5

INFORMACJA NR 6

Zapraszamy dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalną i licealną do udziału w obchodach 90-tej rocznicy wmurowania aktu erekcyjnego i położenia pierwszych cegieł pod budowę Instytutu Radowego w Warszawie, przy ul. Wawelskiej 15 (przeczytaj więcej)
PLAKAT

 

INFORMACJA NR 7

 

INFORMACJA NR 8

 

INFORMACJA NR 9

Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie

bardzo prosi o wsparcie działalności statutowej przeznaczając 1% podatku dochodowego wpisując numer KRS 0000125256 w formularzu PIT za rok 2014.

Prezes prof. Andrzej Kułakowski

Program PITy TaxMachine
2014/2015 - kliknij aby pobrać

INFORMACJA NR 10

 

INFORMACJA NR 11

 

INFORMACJA NR 12

przeczytaj koniecznie!!!

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,16903179,Warszawski_pech_Marii_Sklodowskiej_Curie__FELIETON_.html

Warszawski pech Marii Skłodowskiej-Curie, święta prawda, tylko inaczej.
Wszyscy znamy powiedzenie księdza Józefa Tischnera o prawdach, i tu mamy właśnie do czynienia z tą trzecią. Otóż jak pokazują zdjęcia pomnika i jego otoczenia, nie może być on zawalidrogą , jak pisze autorka tekstu „ Warszawski pech MSC”, ponieważ odległość od najbliższej z czterech ławek to ok. 1,5-2 metry. Jeśli zaś ktokolwiek może się o niego potknąć, to tylko ten, komu przeszkadza wszystko z definicji. Odnosząc się do krytyki pomnika, jego kształtu, wielkości etc., cóż o gustach się nie dyskutuje, albo też przeciwnie, jest to dyskusja czysto akademicka. O ile wiem, nikt nie robił żadnych naukowych badań statystycznych, na podstawie, których można byłoby powiedzieć czy pomnik się podoba czy też nie. Wydaje się więc, że autorka dostrzega tylko opinie negatywne. Rzeczywiście, miejsce nie zostało wybrane przypadkowo, wzięto pod uwagę fakt, o którym pisze autorka, a także aspekt wolnej przestrzeni. Przyglądając się zamieszczonemu zdjęciu, odniosłam wrażenie, że osoby oglądające pomnik są mu raczej życzliwe, a kiedy w dniu wczorajszym sprawdzałam wieczorem czy można na niego wpaść, zauważyłam dwa palące się znicze. Czyżby była to oznaka dezaprobaty?
Drugi pech Marii Skłodowskiej-Curie dotyczy muralu na budynku Muzeum uczonej, przy ul. Freta 16. Gdyby autorka choć trochę pochyliła się nad tematem ( choć właściwie nie wiadomo dlaczego pech uczonej troskliwie dostrzeżono właśnie teraz, a może po prostu przyjemnie jest ogrzać się w blasku innych? ), znalazłaby informację, że ów mural wykonano nie 12 lat temu lecz w noc poprzedzającą Noc Muzeów 2011 roku. Był to Międzynarodowy Rok Chemii, w Polsce zaś obie izby Parlamentu ogłosiły go Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie z okazji 100-nej rocznicy przyznania uczonej II Nagrody Nobla. Bez trudu można także znaleźć informację iż warunkiem jego umieszczenia była tymczasowość, mianowicie do planowanego remontu budynku. Miał on rozpocząć się w roku 2013; termin jego realizacji rzeczywiście się przedłuża, co moim zdaniem nie zmienia jednak istoty rzeczy. Mural jest tymczasowy. Jeśli zaś chodzi o jego ocenę artystyczną , znowu, jak bumerang wraca powiedzenie o gustach. Cytowane przez autorkę opinie mieszkańców Starówki ( w tym przypadku także nikt nie przeprowadzał badań, co więcej dziwny wydaje się fakt, że nie znalazł się żaden entuzjasta muralu), bardziej przypomina swoim brzmieniem paszkwile niż rzetelną ocenę rzeczywistości.
No i wreszcie pech trzeci, most Marii Skłodowskiej-Curie zwany Północnym . Rzeczywiście kwestia sposobu nadania imienia uczonej temu fragmentowi trasy pozostawiała sporo do życzenia, szczególnie jeśli chodzi o zbieranie opinii, edukację i konsultacje społeczne. Nie rozumiem jednak tych zajadłych i agresywnych komentarzy, bojowych nastrojów i agresji towarzyszącej całej sprawie. Cytując niektóre wypowiedzi „ Jak można przelecieć Skłodowską?” , a Poniatowskiego i Grota można?! A może to jednak dobrze, że Warszawa ma nie tylko krótką, ślepą, choć prześliczną uliczkę noszącą imię uczonej, ale także nowoczesny most. Nikt przecież nie zmusza wszystkich Warszawiaków do używania nazwy oficjalnej.
Rzeczywiście ma pecha Maria Skłodowska-Curie. Polega on jednak na tym, że na świecie „ w większej chodzi chwale” niż w rodzinnej Warszawie, z którą do końca życia była tak bardzo związana i dla której podjęła wprost heroiczny trud wybudowania Instytutu Radowego (dziś Onkologii).
Mam dla autorki ( i nie tylko) inną propozycję uczczenia urodzin uczonej. A może choć trochę spróbować się do niej upodobnić np. wielokrotnie sprawdzając swoją wiedzę i biorąc odpowiedzialność za wypowiedziane i napisane słowa.

Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, sekretarz Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie, była dyrektor Muzeum uczonej.INFORMACJA NR 13

4 lipca mija 80 lat od śmierci Marii Skłodowskiej-Curie

 

INFORMACJA NR 14

Zobaczcie jak było na koncercie i aukcji

 

INFORMACJA NR 15

13 grudnia 2013 roku (piątek) w godzinach 17.00-21.00

w Sali Marii Skłodowskiej-Curie w
 

Gmachu Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego
przy ul. Pasteura 1 w Warszawie
odbędzie się:
Aukcja na rzecz działalności statutowej Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie
i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie ................

 

 

INFORMACJA NR 16

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA MARII SKŁODOWSKIEJ – CURIE W NOWYM MIEJSCU

 

27 czerwca 2012 r. Ścieżka Edukacyjna Marii Skłodowskiej – Curie została przeniesiona ze skweru przy ul. Marii Skłodowskiej–Curie do, znajdującego się nieopodal, ogrodu Centrum Onkologii przy ul. Wawelskiej 15.

Uroczyście otwarta rok temu ścieżka edukacyjna była systematycznie dewastowana. W związku z zaistniałą sytuacją Zarząd Towarzystwa Marii Skłodowskiej – Curie w Hołdzie zaproponował przeniesienie ścieżki w inne, bezpieczniejsze miejsce, jakim jest ogród  Centrum Onkologii. Zarząd Dzielnicy Ochota pozytywnie przychylił się do tej propozycji.

Ścieżkę można oglądać w ogrodzie Centrum Onkologii przy ul. Wawelskiej 15 od poniedziałku do czwartku w godz. 10:00 – 15:00 po uprzednim umówieniu telefonicznym (tel. 022 570 91 40).


 

INFORMACJA NR 17

Dnia 29 maja 2012 roku w Sali Edukacyjnej im. Bronisławy Dłuskiej – Sali Pamięci Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Wawelskiej 15, odbył się IV Walny Zjazd Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie. Obecnych było 25 osób. Obrady rozpoczęto w drugim terminie, tak więc było kworum i głosowanie uznane zostało jako ważne. Na podkreślenie zasługuje obecność członka Towarzystwa z Belgii – pana Władysława Łokietka.
Obrady prowadził w zastępstwie Prezesa doktora Wojciecha Bulskiego, Wiceprezes prof. Andrzej Kułakowski, sekretarzem Zjazdu była Wiceprezes Mgr Małgorzata Sobieszczak-Marciniak
Do Komisji Skrutacyjnej wybrano panią Marię Kornblit, dr Malwinę Smorczewską oraz dr Wiktora Chmielarczyka,
Prof. Kułakowski rozpoczął obrady wspomnieniem zmarłych w minionej kadencji członków Towarzystwa.( Irenę Anders, Barbarę Gwiazdowską, Jerzego Mejzę, Zofię Sikorską- Ratschka, Sławomira Sterlińskiego, Jolantę Wronkowską, Jerzego Zielińskiego). Pamięć Ich uczczono chwilą ciszy i zadumy.
Następnie prof. Andrzej Kułakowski odczytał sprawozdanie merytoryczne z działalności Towarzystwa w minionej kadencji, a prof. Jan Piskurewicz – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej zapoznał zebranych ze sprawozdaniem finansowym.
W dyskusji głos zabrał Prezes Fundacji Polskiej Szkoły Onkologii, dr Wiesław Różycki Gerlach - stwierdził, że działalność i osiągnięcia Towarzystwa są imponujące, biorąc pod uwagę jak małymi środkami dysponuje i jak mało osób jest zaangażowanych w bezpośrednią działalność. Sala poparła ten głos jednomyślnie.
Absolutorium udzielono w wyniku głosowania jawnego przy braku głosów sprzeciwu i wstrzymujących się.
Dotychczasowy Wiceprezes poddał pod głosowanie wniosek uhonorowania z okazji 80lecia otwarcia Instytutu Radowego medalem Towarzystwa upamiętniającym 100.Rocznicę odkrycia radu, Polskiej Fundacji Europejskiej Szkoły Onkologii oraz Kancelarii Sołtysiński , Kawecki & Szlęzak. Głosowano jednomyślnie za, przy 0 głosów wstrzymujących się i 0 głosów przeciwnych.
Podjęto również w wyniku jednomyślnego głosowania uchwałę o uhonorowaniu tytułem Członka Honorowego Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie prof. Janiny Dziukowej i prof. Jerzego Tołwińskiego (Członków Założycieli i wieloletnich Członków Zarządu) oraz prof. Włodzimierza Zycha zasłużonego krzewiciela wiedzy o Marii Skłodowskiej-Curie.
W wyniku głosowania prof. Andrzej Kułakowski został Prezesem Towarzystwa.
Do Zarządu wybrani zostali: mgr Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, dr Wojciech Bulski, p. Kinga Wiśniewska, prof. Ewa Bulska, prof. Janina Dziukowa (kolejność według liczby głosów).
Do Komisji Rewizyjnej wybrano: prof. Jana Piskurewicza, inż. Jerzego Rybickiego i Marię Kornblit
Do Sądu Koleżeńskiego wybrano: dr Wiktora Chmielarczyka, dr Malwinę Smorczweską i dr Barbarę Petelenz.
Nowo wybrany Prezes nakreślił plany działania Towarzystwa na lata 2012-2015.

Mgr Alicja Rupińska


 

INFORMACJA NR 18

80.Rocznica Otwarcia Instytutu Radowego w Warszawie - uroczystość na ul. Wawelskiej zobacz pokaz slajdów

 

INFORMACJA NR 19

Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie zaprasza na uroczystość z okazji 80. Rocznicy otwarcia Instytutu Radowego w Warszawie przy ul. Wawelskiej 15 – Daru Społeczeństwa Polskiego dla naszej patronki.

Uroczystość z udziałem znamienitych gości i młodzieży szkolnej rozpocznie się 29 maja o godz. 13.00 przed tablicą pamiątkową przy wejściu głównym do Kliniki Onkologii przy ul. Wawelskiej.

W programie:

• odsłonięcie tablicy upamiętniającej korzenie Instytutu Radowego
• złożenie kwiatów pod pomnikiem uczonej
• inauguracja „wystawy” archiwalnych fotografii na oknach Instytutu ufundowanej przez Urząd Dzielnicy Ochota M.St. Warszawy
• nadanie imienia „Maria” drzewu posadzonemu w ogrodzie Instytutu przez Marię Skłodowską-Curie w roku 1932
• zasadzenie w ogrodzie Instytutu klematisu o imieniu „Maria Skłodowska-Curie” przez hodowcę – autora nowego gatunku oraz autora nadania roślinie imienia
• inscenizacje krótkich scenek ożywiających historię w wykonaniu młodzieży szkolnej

 

INFORMACJA NR 20

Uroczystość otwarcia

Ścieżki Edukacyjnej Marii Skłodowskiej-Curie

w Warszawie

 

Uroczystość otwarcia odbyła się 26 maja 2011 r. (czwartek) o godz. 12.00 na skwerze przy ul. Marii Skłodowskiej–Curie (przed Kliniką Onkologii Centrum Onkologii (dawny Instytut Radowy) na ul. Wawelskiej 15  w Warszawie)..................

 

 

    


INFORMACJA NR 21TABLICE MARII CURIE SKŁODOWSKIEJ

 


INFORMACJA NR 22

 

Informacja dla mediów

 

Uroczystość otwarcia

Ścieżki Edukacyjnej Marii Skłodowskiej-Curie

w Warszawie

 

Na uroczystość zapraszają:

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy

Burmistrz Dzielnicy Ochota Miasta Stołecznego Warszawy

Prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie

 

Uroczystość otwarcia odbędzie się 26 maja 2011 r. (czwartek) o godz. 12.00 na skwerze przy ul. Marii Skłodowskiej–Curie (przed Centrum Onkologii na ul. Wawelskiej 15  w Warszawie).

 

 

·           Ścieżka Edukacyjna w parku przy ul. Wawelskiej 15, usytuowana jest w pobliżu pomnika Marii Skłodowskiej-Curie. Składa się z pięciu elementów małej architektury zawierających fotografie, dokumenty oraz informacje o życiu, działalności naukowej oraz znaczeniu osiągnięć Marii Skłodowskiej-Curie dla nauki. 

·         Ścieżka Edukacyjna Marii Skłodowskiej-Curie jest ważnym punktem na warszawskiej trasie turystycznej, zawierającym informacje o Uczonej oraz o historii budynku przy ul. Wawelskiej 15 - dawnego Instytutu Radowego, obecnie Kliniki Onkologii Centrum Onkologii– Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, powstałego w 1932 r. z inicjatywy wielkiej Polki.

·         Ścieżka Edukacyjna jest dostępna dla zwiedzających niezależnie od godzin otwarcia Sali Pamięci działającej wewnątrz budynku Kliniki Onkologii prowadzonej przez Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie.

·         Otwarcie Ścieżki w maju 2011 roku powiązane zostało z uroczystościami Międzynarodowego Roku Chemii proklamowanego przez ONZ i UNESCO w setną rocznicę otrzymania Nagrody Nobla przez Marię Skłodowską-Curie oraz ogłoszonego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Roku Marii Skłodowskiej-Curie.

·         Ścieżkę wykonano z inicjatywy Rady i Zarządu Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy. Jej budowę sfinansowano z budżetu dzielnicy.

Realizacja odbyła się przy współpracy Urzędu Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy oraz Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie.

Projekt architektoniczny -  arch. Iwona Zarzycka.

Projekt graficzny - arch. Iwona Zarzycka oraz firma INDYGO - Paweł Rupiński.

Wykonawstwo elementów małej architektury - firma ADARTT - Robert Sroka.

Wykonanie elementów ceramicznych - Fundacja FOTOGRAFIA DLA PRZYSZŁOŚCI.

 

 

 

 

Program

 

 

12.00   Powitanie gości

12.05   Wystąpienia okolicznościowe

12.30   Złożenie kwiatów pod pomnikiem Marii Skłodowskiej-Curie

12.35   Otwarcie Ścieżki Edukacyjnej Marii Skłodowskiej-Curie

12.40-15.00    Festyn naukowy „Setna rocznica Nagrody Nobla dla Marii Skłodowskiej-Curie. Międzynarodowy rok chemii” w parku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie

 

 

Zwiedzanie

 

  • Sali Edukacyjnej im. Bronisławy Dłuskiej - Sali Pamięci Marii Skłodowskiej-Curie oraz ogrodu dawnego Instytutu Radowego
  • Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej
  • Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego

 

 

ORGANIZATORZY UROCZYSTOŚCI

 

 Dzielnica Ochota m.st. Warszawy

Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie

Wydziały Chemii i Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Wydziały Chemiczny i Fizyki Politechniki Warszawskiej

Instytut Chemii i Techniki Jądrowej

Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów UW

Instytut Problemów Jądrowych w Świerku

Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej

INSTYTUT RADOWY W WARSZAWIEInstytut Radowy przy ul. Wawelskiej w Warszawie - w dniu otwarcia 29 maja 1932r.

     W roku 1998 podczas uroczyście obchodzonej setnej rocznicy odkrycia polonu i radu  przez kraje całego świata, w tym również przez Polskę, obecni wówczas w Warszawie naukowcy - uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Polską Akademię Nauk, wśród nich wnuczka Marii Skłodowskiej-Curie - prof. Helena Langevin-Joliot, mieli okazję zwiedzić  historyczny budynek Instytutu Radowego, będący obecnie filią Centrum Onkologii. Rok później Instytut odwiedziła córka Marii - Pani Ewa Labouisse-Curie.Pani Ewa Curie Labouisse w czasie wizyty  w 1999 roku
pod drzewem posadzonym przez Marię Skłodowską-Curie w 1932 roku

     Pracownicy Instytutu z dumą informowali, że dzieło Jej Matki żyje i działa, świadcząc usługi onkologiczne na najwyższym, nowoczesnym poziomie. Stworzenie w Warszawie Instytutu Radowego było  największym marzeniem Marii Skłodowskiej-Curie, czemu osobiście wielokrotnie dawała wyraz i które zrealizowała.
     Od momentu uzyskania przez Polskę niepodległości na szalę tego przedsięwzięcia Maria rzuciła cały swój autorytet i światową sławę. Angażowała do pracy organizacyjnej swoich przyjaciół i rodzinę, osobiście i poprzez sławnego w Ameryce Ignacego Paderewskiego, a później zaprzyjaźnioną dziennikarkę - Marię Meloney starała się rozbudzić ofiarność polonii amerykańskiej i amerykańskich kobiet. Na Jej życzenie i pod Jej honorowym przewodnictwem powstała w 1921 roku jednostka prawna - Towarzystwo Instytutu Radowego, które zajęło się realizacją projektu. Na czele Rady Towarzystwa stanął Franciszek Czubalski, w jej skład weszli m.in. brat i siostra Marii. W grudniu 1923 z okazji 25. lecia odkrycia radu, Polski Komitet do Zwalczania Raka zwrócił się do społeczeństwa polskiego    z apelem o zebranie funduszy na polski "Dar Narodowy dla Marii Skłodowskiej-Curie". Darem tym, jak napisano w odezwie, winien stać się Instytut Radowy imienia Marii Skłodowskiej-Curie. W skład Komitetu Daru Narodowego, który powstał już w styczniu 1924 r., weszły czołowe osobistości ze świata politycznego, kulturalnego i naukowego kraju oraz siostra Marii - dr Bronisława Dłuska. Prezesem Komitetu został ówczesny prezydent Rzeczypospolitej - Stanisław Wojciechowski. Społeczeństwo całego kraju odpowiedziało     na apel nadzwyczajną ofiarnością. Napływające dotacje, składki pieniężne i rzeczowe (np. w postaci materiałów budowlanych) pozwoliły na sfinansowanie projektu i rozpoczęcie prac budowlanych na parceli przy ulicy Wawelskiej, podarowanej Instytutowi przez Uniwersytet Warszawski. Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego, na którą przybyła Maria Skłodowska-Curie, odbyła się już w czerwcu 1925 roku.
     Zespół architektów (Z.Wóycicki i T.Zieliński) zaprojektował Instytut z rozmachem, umożliwiającym jego długoletnie funkcjonowanie. Miał się on składać z budynku szpitalnego, dla którego pawilon rentgenoterapii sfinansował Narodowy Bank Polski, budynku przeznaczonego na prace badawcze (fizyka, biologia) i budynku preparatyki ciał promieniotwórczych. Wszystkie szczegóły dotyczące struktury instytutu i jego wyposażenia konsultowała osobiście Maria Skłodowska-Curie. Nad całością prac czuwała Jej siostra - Bronisława Dłuska, która Instytutowi poświęcała nie tylko czas ale i prywatne fundusze.
     W dniu 29 maja 1932 roku, ogłoszonym jako Dzień Nauki Polskiej, odbyło się uroczyste otwarcie budynku klinicznego Instytutu. Podczas tej uroczystości Maria Skłodowska-Curie oficjalnie przekazała Instytutowi ponad 1 gram radu zakupiony przez Nią za fundusze zebrane przez kobiety amerykańskie i stowarzyszenia polonijne. W roku 1934, roku śmierci Marii, zakończono budowę i częściowe wyposażanie budynku badawczego oraz podjęto działalność naukową zgodną z propozycjami Marii Skłodowskiej-Curie, która planowała regularne przyjazdy do warszawskiej placówki.
     Od tego czasu, poprzez dramatyczny okres okupacyjny, działa ten Instytut, który jest zarówno pomnikiem dzieła Marii Skłodowskiej-Curie - Polskiej Noblistki, Jej przemyśleń i projektów, jak również pamiątką po wielkiej ofiarności społeczeństwa polskiego. W ciągu wielu lat zmieniał się sposób leczenia nowotworów i stosowane w tym celu metody, a w Instytucie tym wychowywały i kształciły zastępy polskich onkologów. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku uruchomiono kliniki, zakłady parakliniczne oraz zakłady naukowe w Centrum Onkologii na Ursynowie. Budynki badawcze przy ul. Wawelskiej wynajęto aby wspomóc finansowo szpital. Szpital przy ul. Wawelskiej 15 jest  nie tylko pomnikiem i pamiątką, ale spełnia bardzo ważną rolę w walce z nowotworami, dysponując wyposażeniem i kadrą na najwyższym poziomie. Odbywają się tutaj również zajęcia z onkologii dla studentów polskich i zagranicznych studiujących na Akademii Medycznej w Warszawie.
 W budynku głównym mieści się siedziba Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie oraz Sala Edukacyjna im. Bronisławy Dłuskiej.

 

POMNIK

  Pomnik, odlew z brązu,  dzieło Ludwiki Krasskowskiej-Nitschowej  odsłonięty został 5 września 1935 roku przez żonę ówczesnego Prezydenta – Panią Marię Mościcką w obecności znamienitych osobistości i mieszkańców Warszawy. Był darem mieszkańców Stolicy (mówi o tym napis na cokole). Znajduje się w parku naprzeciw Kliniki Onkologii - budynku dawnego Instytutu Radowego.

 W czasie wojny pomnik ocalał. Został ostrzelany -  ślady po kulach pozostały na pomniku i cokole. W dniach 5-19 sierpnia 1944 roku na terenie Instytutu Onkologii niemieccy okupanci dokonali masakry kilkudziesieciu osób ludności cywilnej,  w tym pacjentów oraz personelu medycznego szpitala.    
 

 W 1997 roku  Dzielnica Ochota m.st.Warszawy sfinansowała  konserwację pomnika, ślady po kulach pozostawiono dla upamiętnienia jego wojennych losów.


SALA EDUKACYJNA IM. BRONISŁAWY DŁUSKIEJ
- IZBA PAMIĘCI MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE


Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie

ul. Wawelska 15,   02-061 Warszawa
tel. (48) 022 570 91 40; (48) 022 570 91 42

  W budynku Centrum Onkologii, dawnego Instytutu Radowego przy ul. Wawelskiej 15 - mieści się Sala Edukacyjna,  która jest drugim miejscem (po Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Freta 16) związanym z Marią Skłodowską-Curie. W Sali Edukacyjnej Towarzystwo Marii Skłodowskiej – Curie w Hołdzie prowadzi szeroką działalność  upowszechniającą  wiedzę o życiu i działalności wielkiej polskiej uczonej.

Siedziba Towarzystwa mieści się w dawnym mieszkaniu siostry Marii - dr Bronisławy Dłuskiej - która nadzorowała budowę Instytutu Radowego. Zatrzymała się w nim Maria Skłodowska-Curie podczas pobytu w Warszawie w roku 1932.

 

 


Do zwiedzania:

·         Kilka oryginalnych pomieszczeń dawnego Instytutu Radowego,

·         Sala Edukacyjna mieszcząca wystawy tymczasowe,

·         Ogród z drzewem zasadzonym przez Marię w dniu otwarcia Instytutu,

·         Przed budynkiem Instytutu - pomnik Marii Skłodowskiej-Curie dłuta Ludwiki Kraskowskiej-Nitschowej z roku 1935,

·         Park otaczający pomnik,

·         W sali Edukacyjnej wyświetlane są filmy video biograficzne i o promieniotwórczości

Zwiedzanie od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 15.00 po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym. Tel.(48) 022 570 91 40; 022 570 91 42
Sala otwarta dla zwiedzających bez przewodnika we wtorki i czwartki w godz. 12.30 - 14.30.

                                                                                                Organizatorzy